Round 9/Gamestate: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 69: | Line 69: | ||
! Name !! Color !! Owner !! Quacks !! Potential !! Items !! Parent | ! Name !! Color !! Owner !! Quacks !! Potential !! Items !! Parent | ||
|- | |- | ||
| Russell || Green || Wotton || 7 || || || Smullyan | | Russell || Green || Wotton || 7 || +7* || || Smullyan | ||
|- | |- | ||
| Quine || Green || Wotton || 3 || +10* || || Russell | | Quine || Green || Wotton || 3 || +10* || || Russell | ||
|- | |- | ||
| Smullyan || Green || Wotton || 6 || || || Quine | | Smullyan || Green || Wotton || 6 || +7* || || Quine | ||
|- | |- | ||
| Carroll || Green || Wotton || 6 || +3* || || | | Carroll || Green || Wotton || 6 || +3* || || | ||
| Line 81: | Line 81: | ||
| Escher || Green || Wotton || 4 || +6*|| || Escher | | Escher || Green || Wotton || 4 || +6*|| || Escher | ||
|- | |- | ||
| Jabberwocky || Green || Wotton || 6 |||| || | | Jabberwocky || Green || Wotton || 6 || +2* || || | ||
|- | |- | ||
| Cheshire || Green || Nyhilo || 9 || || || Jabberwocky | | Cheshire || Green || Nyhilo || 9 || +5* || || Jabberwocky | ||
|- | |- | ||
| Haddocks' Eyes || Green || Wotton || 6 || || || Carroll | | Haddocks' Eyes || Green || Wotton || 6 || +8* || || Carroll | ||
|- | |- | ||
| Hatter || Green || Wotton || 10 || +8* || || Carroll | | Hatter || Green || Wotton || 10 || +8* || || Carroll | ||
|- | |- | ||
| Hare || Yellow || Wotton || 0 || || | | Hare || Yellow || Wotton || 0 || +8* || || | ||
|- | |- | ||
| One || Green || Wotton || 9 || +6* || || | | One || Green || Wotton || 9 || +6* || || | ||
|- | |- | ||
| Two || - || Wotton || 0 || || || | | Two || - || Wotton || 0 || +7* || || | ||
|- | |- | ||
| Who || Green || Wotton || 0 || || || Jabberwocky | | Who || Green || Wotton || 0 || +12*|| || Jabberwocky | ||
|- | |- | ||
| What || Green || Wotton || 1 || || || Jabberwocky | | What || Green || Wotton || 1 || +5*|| || Jabberwocky | ||
|- | |- | ||
| I Don't Know || Yellow || Wotton || 0 || || || K | | I Don't Know || Yellow || Wotton || 0 || +9*|| || K | ||
|- | |- | ||
| Nomic || Green || Wotton || 4 || || || Smullyan | | Nomic || Green || Wotton || 4 || +10* || || Smullyan | ||
|- | |- | ||
| Toki || Red || Wotton || 4 || +9* || || Carr | | Toki || Red || Wotton || 4 || +9* || || Carr | ||
|- | |- | ||
| Waso Suwi || Red || Wotton || | | Waso Suwi || Red || Wotton || 1 || +3* || || Toki | ||
|- | |- | ||
| Bishop || - || Wotton || 4 || || || | | Bishop || - || Wotton || 4 || +9*|| || | ||
|- | |- | ||
| Pawn || - || Wotton || 0 || +8* || || | | Pawn || - || Wotton || 0 || +8* || || | ||
| Line 113: | Line 113: | ||
| Rook || Green || Wotton || 2 || +11* || || Carroll | | Rook || Green || Wotton || 2 || +11* || || Carroll | ||
|- | |- | ||
| Knight || Green || Wotton || 1 || || || Escher | | Knight || Green || Wotton || 1 || +4*|| || Escher | ||
|- | |- | ||
| | | A || Red || Wotton || 0 || +3* || || | ||
|- | |- | ||
| | | B || - || Wotton || 0 || +1* || || | ||
|- | |- | ||
| - || - || Wotton || 0 || | | C || - || Wotton || 0 || +4* || || | ||
|- | |||
| D || - || Wotton || 0 || +2* || || | |||
|- | |- | ||
| Howard the Duck || Yellow || Mom Rose || 38 || || || | | Howard the Duck || Yellow || Mom Rose || 38 || || || | ||
| Line 216: | Line 218: | ||
| 12 || Tub, <span style="background-color:yellow">Who's On First</span>, <span style="background-color:lightgreen">Hatter</span> | | 12 || Tub, <span style="background-color:yellow">Who's On First</span>, <span style="background-color:lightgreen">Hatter</span> | ||
|- | |- | ||
| 13 || - | | 13 || <span style="background-color:red">A</span>, B, C, D | ||
|} | |} | ||
[[Round 9/Gamestate/Ponds|Pond Bonuses]] | [[Round 9/Gamestate/Ponds|Pond Bonuses]] | ||