Cycle 16/Gamestate: Difference between revisions

No edit summary
Line 11: Line 11:
|
|
|{{Card_Exoptosis||J|D||}}{{Card_Exoptosis||J|H||}}{{Card_Exoptosis||9|C||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||10|H||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||5|C||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}
|{{Card_Exoptosis||J|D||}}{{Card_Exoptosis||J|H||}}{{Card_Exoptosis||9|C||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||10|H||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||5|C||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}
|Battle next phase.
|
|-
|-
|Nyhilo
|Nyhilo
|3
|3
|2x Already-opened Pack
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||2|D||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||9|S||}}{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||4|H||}}{{Card_Exoptosis||2|H||}}
|
|
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||2|D||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||9|S||}}{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||4|H||}}{{Card_Exoptosis||2|H||}}
|Battle next phase.
|-
|-
|google
|google
|2
|8
|
|
|{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||5|C||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||4|S||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}
|{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||5|C||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||4|S||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}
Line 41: Line 41:
|
|
|{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||8|S||}}{{Card_Exoptosis||10|S||}}{{Card_Exoptosis||10|D||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}{{Card_Exoptosis||9|H||}}{{Card_Exoptosis||6|D||}}
|{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||8|S||}}{{Card_Exoptosis||10|S||}}{{Card_Exoptosis||10|D||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}{{Card_Exoptosis||9|H||}}{{Card_Exoptosis||6|D||}}
|
|Inactive
|-
|-
|Lime
|Lime
Line 57: Line 57:
|ganzom
|ganzom
|8
|8
|2x Already-opened Pack
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis||6|C||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|
|
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis||6|C||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|Battle next phase.
|-
|-
|dworm
|dworm
Line 89: Line 89:
|
|
|{{Card_Exoptosis||J|C||}}{{Card_Exoptosis||10|C||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||A|S||}}
|{{Card_Exoptosis||J|C||}}{{Card_Exoptosis||10|C||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||A|S||}}
|
|Inactive
|-
|-
|cogeater
|cogeater
Line 95: Line 95:
|
|
|{{Card_Exoptosis||A|D||}}{{Card_Exoptosis||4|C||}}{{Card_Exoptosis||Q|C||}}{{Card_Exoptosis||4|C||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}
|{{Card_Exoptosis||A|D||}}{{Card_Exoptosis||4|C||}}{{Card_Exoptosis||Q|C||}}{{Card_Exoptosis||4|C||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}
|
|Inactive
|-
|-
|Ash
|Ash
|7
|11
|2x Already-opened Pack, 1x Chip, 2x Handy Pack
|{{Card_Exoptosis||5|D||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||4|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||A|H||}}
|
|
|{{Card_Exoptosis||5|D||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||4|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||A|H||}}
|Battle next phase.
|-
|-
|Magnitech
|Magnitech
|9
|9
|1x Chip
|1x Chip, 2x Already-opened Pack
|{{Card_Exoptosis||J|D||Holo}}{{Card_Exoptosis|Black Joker|Jk||Black|}}{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||9|C||}}{{Card_Exoptosis||2|S||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||9|D||}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}
|{{Card_Exoptosis||J|D||Holo}}{{Card_Exoptosis|Black Joker|Jk||Black|}}{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||9|C||}}{{Card_Exoptosis||2|S||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||9|D||}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}
|Battle next phase.
|
|-
|-
|Lily
|Lily
Line 116: Line 116:
|-
|-
|Slord
|Slord
|0
|40
|
|
|{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|
|Inactive
|}
|}


== Battle ==
== Battle ==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Week 2 Exoptosis Battle - Round 5
|+Week 2 Exoptosis Battle - Concluded
!Participant
!Participant
!Turn
!Turn
Line 133: Line 133:
|-
|-
|Nyhilo
|Nyhilo
|
| -
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||9|S||}}{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||9|S||}}{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}
|6e2573e90a99422f691e6011304f4170d2bf84d00c459d77eec1105881ededb5
|6e2573e90a99422f691e6011304f4170d2bf84d00c459d77eec1105881ededb5
|Revealed
|Forfeit
| rowspan="8" | -Top-
| rowspan="8" | -Top-
{{Card_Exoptosis||4|S||}}
{{Card_Exoptosis||4|S||}}
Line 177: Line 177:
|-
|-
|ganzom
|ganzom
|
| -
|{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}
|fac2336a7a4ecbf7aa14a6d7926055979987ef05330d5be0fbee49ce728774b1
|fac2336a7a4ecbf7aa14a6d7926055979987ef05330d5be0fbee49ce728774b1
|Revealed
|Revealed
|-
|-
|Ash
|Ash
|
| -
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card|K|S}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card|K|S}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}
|2fe76357f8d1c9976a534dcb5661945f3356f671412cb44037fe371e70439475
|2fe76357f8d1c9976a534dcb5661945f3356f671412cb44037fe371e70439475
|Revealed
|Revealed
|-
|-
|google
|google
| -
|
|
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}
|4f6e228afbee01d951777a4e49574c8001debf24b5f6103580c758f5751fb2de
|4f6e228afbee01d951777a4e49574c8001debf24b5f6103580c758f5751fb2de
|Revealed
|Won
|-
|-
|Cogeater
|Cogeater
Line 201: Line 201:
|-
|-
|Titanswrath
|Titanswrath
|
| -
|{{Card_Exoptosis||J|C||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||A|S||}}{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}
|{{Card_Exoptosis||J|C||}}{{Card_Exoptosis||K|H||}}{{Card_Exoptosis||A|S||}}{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}
|b52a5f4f26b9734c54a21672eb8e93211da37e49cbebe9be17684326660095af
|b52a5f4f26b9734c54a21672eb8e93211da37e49cbebe9be17684326660095af
Line 218: Line 218:
|Forfeit
|Forfeit
|}
|}
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Week 3 Exoptosis Battle - Concluded
|+Week 3 Exoptosis Battle - Concluded
Line 255: Line 256:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+Week 5 Exoptosis Battle - Round 1
|+Week 4 Exoptosis Battle - Concluded
!Participant
!Participant
!Turn
!Turn
Line 264: Line 265:
|-
|-
|Magnitech
|Magnitech
|
| -
|{{Card_Exoptosis||J|D||Holo}}{{Card_Exoptosis||9|D||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}
|{{Card_Exoptosis||J|D||Holo}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}
|{{Card_Exoptosis|Black Joker|Jk||Black|}}{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}
|{{Card_Exoptosis|Black Joker|Jk||Black|}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}
|Revealed
|Revealed
| rowspan="5" | -Top-
| rowspan="5" | -Top-
{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||9|C||}}{{Card_Exoptosis||5|H||}}{{Card_Exoptosis||5|D||}}{{Card_Exoptosis||9|C||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}{{Card_Exoptosis||2|S||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||4|S||}}{{Card_Exoptosis||10|H||}}{{Card_Exoptosis||2|C||}}{{Card_Exoptosis||3|H||}}
{{Card_Exoptosis||6|C||}}
 
{{Card_Exoptosis||8|H||}}
 
{{Card_Exoptosis||2|C||}}
 
{{Card_Exoptosis||9|D||}}
 
{{Card_Exoptosis||3|C||}}
 
{{Card_Exoptosis||8|H||}}
 
{{Card_Exoptosis||9|C||}}
 
{{Card_Exoptosis||5|H||}}
 
{{Card_Exoptosis||5|D||}}
 
{{Card_Exoptosis||9|C||}}
 
{{Card_Exoptosis||8|H||}}
 
{{Card_Exoptosis||2|S||}}
 
{{Card_Exoptosis||4|D||}}
 
{{Card_Exoptosis||4|S||}}
 
{{Card_Exoptosis||10|H||}}
 
{{Card_Exoptosis||2|C||}}
 
{{Card_Exoptosis||3|H||}}
|-
|-
|Nyhilo
|Nyhilo
|
| -
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||9|S||}}
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||7|S||}}{{Card_Exoptosis||9|S||}}
|{{Card_Exoptosis||2|D||}}{{Card_Exoptosis||4|H||}}{{Card_Exoptosis||2|H||}}
|{{Card_Exoptosis||2|D||}}{{Card_Exoptosis||4|H||}}{{Card_Exoptosis||2|H||}}
Line 278: Line 311:
|-
|-
|Xenon
|Xenon
|
| -
|{{Card_Exoptosis||J|D||}}{{Card_Exoptosis||J|H||}}{{Card_Exoptosis||8|H||}}
|{{Card_Exoptosis||J|D||}}{{Card_Exoptosis||J|H||}}
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||5|C||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}{{Card_Exoptosis||5|C||}}{{Card_Exoptosis||4|D||}}{{Card_Exoptosis||3|C||}}
|Revealed
|Revealed
|-
|-
|Ash
|Ash
|
| -
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||A|H||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||A|H||}}{{Card_Exoptosis||K|S||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}{{Card_Exoptosis||K|D||}}
|{{Card_Exoptosis||K|D||}}
|Revealed
|Revealed
|-
|-
|Ganzom
|Ganzom
| -
|
|
|{{Card_Exoptosis||6|C||}}
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|{{Card_Exoptosis||Q|D||}}{{Card_Exoptosis|Go to jail monopoly card|GTJ||WBB|}}
|Won
|}
{| class="wikitable"
|+Week 5 Exoptosis Battle - Concluded
!Participant
!Turn
!Hand
!Deck
!Status
!Card Stack
|-
|Xenon
| -
|{{Card_Exoptosis||8|H||}}
|
|Revealed
|Revealed
| rowspan="2" | -Top-
{{Card_Exoptosis||Q|S||}}
{{Card_Exoptosis||6|D||}}
{{Card_Exoptosis||5|D||}}
{{Card_Exoptosis||3|C||}}
{{Card_Exoptosis||K|D||}}
{{Card_Exoptosis||5|C||}}
{{Card_Exoptosis||K|D||}}
{{Card_Exoptosis||8|C||}}
{{Card_Exoptosis||4|D||}}
{{Card_Exoptosis||Q|S||}}
{{Card_Exoptosis||J|H||}}
{{Card_Exoptosis||K|D||}}
{{Card_Exoptosis||Q|D||}}
{{Card_Exoptosis||K|S||}}
{{Card_Exoptosis||J|D||}}
{{Card_Exoptosis||4|S||}}
{{Card_Exoptosis||10|H||}}
|-
|Ash
| -
|
|{{Card_Exoptosis|Credit Card|CC||Green|}}
|Won
|}
|}